17 Mart 2012 Cumartesi

DÜZGÜN DÖRT TZLÜ

Necker Kübü ve Düzgün Dörtyüzlü (Resimli Anlatım)



Necker kübü ruhbilimde çok ünlü olmuş, artık nerdeyse suyu çıkmış bir ilüzyondur ama ilk gördüğümde bana epey keyif vermişti.





 

[Resim: 7ckkq6jtbg_1.gif]




Necker kübü
aslında bildiğimiz, basit bir küp çizimidir ama dikkatli bir şekilde uzun süre bakıldığında ilginç sonuçlar verir. İlk bakışta birbirine paralel olan karelerden birini kübün bize yakın olan yüzü olarak görürsünüz (bu durumda sarıya boyandığı için arkadaki daha kolay görünüyor sanırım), ama biraz zaman geçtiğinde kübün ön yüzü yer değiştirir ve aşağıya iner veya yukarı kalkar. Ve iki yüz arasındaki bu gel-gitler gittikçe büyüyen bir hızla devam eder. Tabi şekildeki kırmızıya boyalı nokta da ileri ve geri gider sürekli...



Tüm bunların aslında kimyayla bir ilgisi yok ama dün çokyüzlüleri incelerken birden düzgün dörtyüzlünün (tetrahedron) bir çiziminin de Necker kübü gibi davrandığını farkettim.



 

[Resim: 7ckkq6jtbg_2.gif]






Yukarıdaki şeklin sol yanında bir düzgün dörtyüzlünün üstten görünüşünü görüyorsunuz.(C3 simetri ekseni gözünüze batacak şekilde). Sağ tarafta ise gayet hoş bir S4 eksenine eşlik ederek yandan bakıyorsunuz. (Sorsanıza bir tetrahedronun yanı veya üstü mü olurmuş?) Şimdi, işte sağdaki şekil de aynı Necker kübü gibi davranıyor ve ilk başta dikey kenar öndeymiş gibi görünürken sonraları yatay kenar öne çıkıyor ve dikey olanı geriye düşüyor..Ve gel-gitlerimiz başlamış oluyor..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder